Większe Liny Kinetyczne i Redukcje na Szaklach oraz Pasach - Wyniki Testów!
Przy zakupie lin i materiałów poprzez nasz sklep, zawsze informujemy o możliwych redukcjach siły zrywającej występujących podczas jest pracy.
W szczególności poprzez sposób użycia, liny kinetyczne są teoretycznie narażone na zmniejszenie wartości siły niszczącej przez między innymi większe niż zalecane zagięcia na małych trzpieniach zaczepów czy szakli.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej - zapoznaj się z dokumentem Użytkowanie i Przechowywanie Lin Syntetycznych Str.1 i Str.2 gdzie opisujemy co może osłabiać liny włókienne oraz czego zdecydowanie unikać podczas pracy z nimi.
Chcąc przybliżyć temat lin kinetycznych dla mniej zaawansowanych użytkowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich używania, odbyliśmy już kilka wycieczek i udostępniliśmy ciekawe relacje / uwagi:
- Foto relacja z przykładowej pracy naszych większych lin tutaj: https://linysyntetyczne.pl/liny_kinetyczne_rolnictwo
- Najważniejsze Info i Uwagi co do większych lin kinetycznych tutaj: https://linysyntetyczne.pl/rolnictwo_liny_kinetyczne
Tym razem z naszymi linami oraz oferowanymi szaklami i zawiesiami udaliśmy się na testy do wiodącego w tej części Europy Laboratorium Lin i Urządzeń Szybowych w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach.
Głównym celem było sprawdzenie i udokumentowanie wartości redukcji przy montażu lin do maszyn czy pojazdów poprzez szakle, zawiesia pasowe i zawiesia wężowe.
Test 1 i 2: Lina Kinetyczna 48MM 47T Polyolefin z Poliestrem oraz Lina Kinetyczna 64MM 84T Polyolefin z Poliestrem zamontowane na standardowych dużych trzpieniach zrywarki.
Cel: Ustalenie miejsca odniesienia dla dalszych testów. Weryfikacja wartości wytrzymałości liny podanej w ateście z produkcji oraz weryfikacja wytrzymałości wykonywanych przez nas zaplotów.
Oczekiwania: Zgodnie z normami, 10% spadek siły zrywającej wynikającej z zaplotu oka czyli zerwanie dla liny 48MM na poziomie 42,3T oraz dla liny 64MM na poziomie 75,6T.
Rezultat: Zerwanie zaplecionej liny 48MM przy 45,43T oraz liny 64MM przy 79,30T. Oba wyniki powyżej wartości katalogowych.
Komentarz: Oferowane liny są regularnie sprawdzane ale oczywiście cieszymy się że losowo przygotowana próbka okazuje się mocniejsza od tego co przedstawiamy naszym klientom. Ustalony został punkt wyjścia dla dalszych badań.
---
Testy 3 i 4: Liny Kinetyczne 48MM 47T, 56MM 66T Polyolefin z Poliestrem zamontowane okiem na pasujących szerokością wlotu Szaklach Metalowych WLL 9.5T, 13.5T.
Cel: Sprawdzenie wartości redukcji lin z tego włókna wynikających z zagięcia na trzpieniu szakli.
Oczekiwania: Zalecamy aby średnica trzpienia była 3 x większa od średnicy liny. Przy linach 48MM i 56MM oznaczało by to średnicę trzpienia kolejno 144MM oraz 168MM. Przy badaniu trzpienie szakli mają kolejno tylko 32MM i 38MM. Spodziewamy się redukcji ale trudnej do oszacowania.
Rezultat: Zerwanie lin przy wartości niższej o około 10% zależnie od średnicy w porównaniu do siły niszczącej przy zachowaniu zalecanego promienia gięcia liny. Odkształcenie się szakli przy sile bliskiej zerwaniu liny.
Komentarz: Sprawdzona wstępnie redukcja na tak mocnym zagięciu wydaje się potwierdzać że montaż liny poprzez użycie dobrej jakości szakli jest akceptowalnym rozwiązaniem. Uzyskany wynik jest według nas zadowalający. Uwaga, lina przy wysokich wartościach jest w stanie wygiąć szakle, użycie dobrych jakości markowych i oznaczonych szakli jest konieczne.
---
Testy 5 i 6: Liny Kinetyczne 48MM 47T, 56MM 66T Polyolefin z Poliestrem zamontowane małym okiem na zawiesiu pasowym B4 DOR 8T.
Cel: Sprawdzenie wartości redukcji połączenia tego typu.
Oczekiwania: Teoretyczna siła niszcząca złożonego pasa B4 DOR 8T to nawet 112T. Z drugiej strony oko liny to nie rura lub trzpień i pas zagina się nierówno.
Rezultat: Przecięcie pasa przez linę w obu przypadkach przy wartości około 42T. Oko liny nienaruszone.
Komentarz: Zawiesie pasowe jest mocne ale tak samo jak liny włókienne jest narażone na redukcje wartości siły niszczącej. Tutaj poprzez nierówne zagięcie na oku liny zewnętrzne włókna zawiesia zostają przecięte w procesie zauważalnym dla oka i zwykłej kamery. Użyty pas przecina się przy podobnej sile niezależnie od średnicy liny. Tego typu połączenie nie jest pozbawione wad.
---
Testy 7, 8, 9 i 10: Liny Kinetyczne 48MM 47T, 56MM 66T, 64MM 84T i 72MM 106T Polyolefin z Poliestrem zamontowane na zawiesiu wężowym DOR 8T.
Cel: Sprawdzenie wartości redukcji połączenia tego typu.
Oczekiwania: Teoretyczna siła niszcząca złożonego zawiesia wężowego DOR 8T to 112T. Z drugiej strony tak jak w przypadku każdego bezpośredniego połączenia - mogą wystąpić redukcje.
Rezultat: Przy testowanych linach 48MM, 56MM, 64MM redukcja na połączeniu jest nie większa niż w przypadku podpięcia szakli metalowej. W tych przypadkach zerwaniu ulega lina a zawiesie wężowe pozostaje bez widocznych uszkodzeń. Przy linie 72MM uszkodzeniu ulega zawiesie wężowe DOR 8T, tutaj polecamy użyć zawiesie o rozmiar większe DOR 10T.
Komentarz: Zawiesie wężowe układa się znacznie lepiej od pasowego, jest mocne a wynikające z połączenia redukcje są mniejsze niż się spodziewaliśmy. Jeśli lina nie chce się zmieścić w zaczep to zawiesie wężowe wydaje się być ciekawym rozwiązaniem bez użycia elementów metalowych jak szakle.
---
Uwagi i komentarz końcowy:
Każde przeprowadzone badanie jest ciekawe i dostarcza cennej wiedzy. Szkoda że wciąż tak mało organizacji i firm podejmuje się podobnych działań lub ich wyniki zachowuje dla siebie.
Po naszej wizycie dochodzimy do przynajmniej następujących wniosków:
- Lina Kinetyczna musi być znanego pochodzenia i wykonana w profesjonalnym zakładzie. Nasze liny kinetyczne do nabycia tutaj: http://www.linysyntetyczne.pl/liny-kinetyczne
- Szakle są zadowalająco mocnym połączeniem ale zakup tylko markowych i oznaczonych szakli powinien być brany pod uwagę. Oferowane przez nas szakle do nabycia tutaj: https://linysyntetyczne.pl/szakle_metalowe
- Zawiesia wężowe są zadowalająco mocnym połączeniem ale zakup tylko pewnych zawiesi powinien być brany pod uwagę. Oferowane przez nas zawiesia wężowe z dodatkową osłoną do nabycia tutaj: https://linysyntetyczne.pl/zawiesia-wezowe
- Współczynnik zagięcia lin z tego włókna na szakli czy zawiesiu wężowym nie obniża bardzo mocno jej siły niszczącej w przeprowadzonych testach wyrywkowych. Nie oznacza to jednak że połączenia tego typu nie odbijają się na żywotności liny. Kondycja zarówno oka liny jak i szakli czy zawiesia powinna być weryfikowana po każdej pracy. Dla lin o innej konstrukcji czy z innego włókna redukcja może być zupełnie inna.
- Połączenie zawiesiem pasowym nie jest pozbawione wad z uwagi na ryzyko przecięcia się zawiesia przez linę. Tego typu zawiesia sprawdzają się lepiej jako pasy do drzew przy linach do wyciągarek.
- Najważniejsza uwaga - Jeżeli lina kinetyczna jest w stanie zdeformować dobrej jakości szaklę w której się mieści to ma zdecydowanie wystarczającą moc na uszkodzenie zaczepu spawanego, zaczepu wkręcanego czy automatycznego w aucie, pojeździe, maszynie czy przyczepie.
Prosimy więc o umiar, logikę i powodzenia w bezpiecznej pracy! Jeszcze raz informujemy że ratując się dynamicznie liną kinetyczną trzeba mieć świadomość iż sami bierzemy na siebie ryzyko wynikające z pracy w sposób nie przewidziany dla maszyny i jej części. Tyczy się to nie tylko rolnictwa ale też przemysłu jak i sektora offroad, producenci sprzętu nie projektują go pod dynamiczne szarpanie. Choć czasem nie ma wyboru to każde użycie liny kinetycznej musi zostać przemyślane!
Prosimy również pamiętać iż testy statyczne wykonywane na zrywarce dają pewien obraz sytuacji ale w momencie działania siły dynamicznej, rezultaty mogą się różnić.
Serdecznie pozdrawiamy i polecamy się na przyszłość!
Dostawca Lin: LinySyntetyczne.pl / YSM and Partners Szczecin
Miejsce: Katowice (Województwo Śląskie)
Data: 20.11.2020 oraz 17.02.2021.
Z pozdrowieniami,
Zespół www.linysyntetyczne.pl