Produkt dnia
Lina Dyneema 3MM 0,84T
Lina Dyneema 3MM 0,84T

4,07 zł

MTR
Lina Dyneema 4MM 1,4T
Lina Dyneema 4MM 1,4T

5,30 zł

MTR
Dyneema 1.0MM 0,18T Nieimpregnowana
Dyneema 1.0MM 0,18T Nieimpregnowana

1,25 zł

MTR
Liny Kinetyczne dla Rolnictwa i Przemysłu - Kompendium Wiedzy

Najważniejsze Informacje i Uwagi - Liny Kinetyczne dla Rolnictwa i Przemysłu, Update 2023!

Już od 2011 roku zaplatane przez nas liny służą pomocą w wyciąganiu pojazdów i maszyn z opresji. Widzieliśmy je często w akcji a każda z naszych wizyt u klientów to nowe doświadczenia i poszerzona wiedza praktyczna.

Liny kinetyczne do nabycia tutaj: http://www.linysyntetyczne.pl/liny-kinetyczne

Foto relacja z przykładowej pracy tutaj: https://linysyntetyczne.pl/liny_kinetyczne_rolnictwo

Często klienci pytają nas jaki rozmiar liny wybrać do ich zastosowania. Postanowiliśmy więc przygotować poniższe "Kompendium Wiedzy" aby ułatwić Państwu taki wybór oraz przekazać najważniejsze informacje i spostrzeżenia.

1) Średnica Nominalna a mierzona suwmiarką / linijką - Czemu liny są tak duże?

Lina Kinetyczna 72MM

Podany rozmiar liny to numer referencyjny odpowiadający przybliżonej nominalnej średnicy w mm. Mierzona średnica bez obciążenia dla lin plecionych tego typu i konstrukcji będzie w niektórych miejscach znacznie większa. Pod obciążeniem lina będzie dążyć do średnicy nominalnej. Lina w stanie wolnym da się ścisnąć do średnicy nominalnej ale nie bardziej, pamiętajmy że na okach dochodzi jeszcze grubość osłony poliestrowej.

Spodziewać się możemy mniej więcej poniższego:

  • Lina Kinetyczna 40MM - Faktyczny rozmiar bez obciążenia około 48MM + Osłona na Oku
  • Lina Kinetyczna 44MM - Faktyczny rozmiar bez obciążenia około 52MM + Osłona na Oku
  • Lina Kinetyczna 48MM - Faktyczny rozmiar bez obciążenia około 56MM + Osłona na Oku
  • Lina Kinetyczna 52MM - Faktyczny rozmiar bez obciążenia około 66MM + Osłona na Oku
  • Lina Kinetyczna 56MM - Faktyczny rozmiar bez obciążenia około 72MM + Osłona na Oku
  • Lina Kinetyczna 60MM - Faktyczny rozmiar bez obciążenia około 80MM + Osłona na Oku
  • Lina Kinetyczna 64MM - Faktyczny rozmiar bez obciążenia około 86MM + Osłona na Oku
  • Lina Kinetyczna 68MM - Faktyczny rozmiar bez obciążenia około 92MM + Osłona na Oku
  • Lina Kinetyczna 72MM - Faktyczny rozmiar bez obciążenia około 100MM + Osłona na Oku

Poniżej poglądowe foto zakresu lin od 36MM do 72mm ukazujące różnicę w rozmiarach. Przekrój liny 72MM ma 4 x większy rozmiar od liny 36MM! Ostanie foto to lina kinetyczna 40MM przy linie 72MM, są to dwie zupełnie inne kategorie rozmiarowo / wagowe.

Lina Kinetyczna Rozmiar

Lina Kinetyczna Rozmiar

Lina Kinetyczna Rozmiar

2) Jak zmieścić linę w zaczep - Co jak nie wchodzi bezpośrednio?

Zarówno w rolnictwie jak i przemyśle spotkamy sporą ilość zaczepów gdzie każdy będzie miał nieco inny wymiar i ilość miejsca w środku. Większy ciągnik, pojazd czy wozidło niekoniecznie będzie miało bardziej pojemny zaczep od mniejszej maszyny i każdorazowo trzeba to sprawdzać przed zakupem liny. W innym przypadku sporej liny może po prostu nie udać się mądrze podłączyć.

Zaczep Automatyczny

Co z tego że popularny zaczep ma 70MM wolnego miejsca na wysokość jak jego głębokość od trzpienia to mierzone 38MM? Zanim kupisz linę - sprawdź dobrze zaczep!

Zaczep Automatyczny

Lina Kinetyczna 52MM

Próbując podsumowując nasze doświadczenie możemy przyjąć że jest jak poniżej ale oczywiście podlega to indywidualnej weryfikacji:

  • W mniejszy zaczep bezpośrednio bez zbytniej walki zmieścimy maksymalnie Linę Kinetyczną 40MM
  • W mniejszy zaczep bez szlifowania zmieścimy Szaklę WLL 9.5T w którą zmieścimy maksymalnie Linę 52MM
  • W mniejszy zaczep zmieścimy Zawiesie Wężowe WLL 6T z którym pracować może maksymalnie Lina 56MM

Lina Kinetyczna 40MM

Lina Kinetyczna 52MM

Lina Kinetyczna 40MM

  • W średni zaczep bezpośrednio bez zbytniej walki zmieścimy maksymalnie Linę Kinetyczną 44MM
  • W średni zaczep bez szlifowania zmieścimy Szaklę WLL 12T w którą zmieścimy maksymalnie Linę 56MM

Lina Kinetyczna Rolnictwo

Lina Kinetyczna

Lina Kinetyczna

  • W większy zaczep bezpośrednio bez zbytniej walki zmieścimy maksymalnie Linę Kinetyczną 44MM, czasem 48MM
  • W większy zaczep bez szlifowania zmieścimy Szaklę WLL 13.5T w którą zmieścimy maksymalnie Linę 60-64MM
  • W większy zaczep zmieścimy Zawiesie Wężowe WLL 8T z którym pracować może maksymalnie Lina 64MM

Kombajn Lina Kinetyczna

Lina Kinetyczna 60MM

  • W spory zaczep polowy lub spory wkręcany widelec bezpośrednio bez zbytniej walki zmieścimy maksymalnie Linę Kinetyczną 60MM
  • W spory zaczep polowy lub spory wkręcany widelec zmieścimy Szaklę WLL 17T lub WLL 25T w którą zmieścimy maksymalnie Linę 72MM
  • W większy zaczep automatyczny zmieścimy Zawiesie Wężowe WLL 10T z którym pracować może maksymalnie Lina 72MM

Auto Ciężarowe Lina

Zaczep Polowy

Liny Kinetyczne

  • W przypadku poważniejszych maszyn rolniczych gdzie dostępna jest lina stalowa z gniazdem, podłączyć można trzpieniem każdą szaklę która zmieści nawet największe liny o ile faktycznie jest taka potrzeba

Lina Kinetyczna Rolnictwo

  • Brak myślenia, wyobraźni czy pośpiech kończy się w ten sposób, za dużych akcesoriów do małego zaczepu po prostu nie da się podłączyć!

Lina Kinetyczna Duza

Szakla Lina Kinetyczna

Zawiesie dla Liny Kinetycznej

Szakle dostępne tutaj: https://linysyntetyczne.pl/szakle_metalowe

Zawiesia Wężowe dostępne tutaj: https://linysyntetyczne.pl/zawiesia-wezowe

Przy każdej linie kinetycznej w opisie są stosowne foto pokazujące średnicę mierzoną oraz możliwości podłączenia, liny dostępne tutaj: http://www.linysyntetyczne.pl/liny-kinetyczne

3) Jak mocną linę kupić, czy lina może się zerwać, czy używanie Lin Kinetycznych jest bezpieczne? Jak mocne są zaczepy?

Stosowanie lin kinetycznych jest niebezpieczne i wymaga wiedzy. Decydując się na dynamiczne wyciąganie bierzesz na siebie ryzyko wynikające z działania w sposób w większości przypadków nie przewidziany dla pojazdu czy maszyny i ich części. Na linę działają gwałtowne siły dynamiczne i katalogowa siła zrywająca może zostać łatwo przekroczona. Największym zagrożeniem jest pękniecie zaczepu w pojeździe czy wyrwanie szakli. Pękniecie liny jest mniejszym zagrożeniem niż pękniecie szakli czy miejsca zamontowania liny ale dalej jest niebezpieczne i wokoło pracującej liny pod żadnym pozorem nie wolno przebywać.

Zalecenia i dobre praktyki osób używających liny kinetyczne powinny być przestrzegane. Siły dynamiczne są niebezpieczne dla wszystkich elementów włączając w to szakle czy zawiesia. Linę dostarczamy z atestem potwierdzającym jej wytrzymałość mierzoną statycznie na zrywarce. Natomiast siła przy której może zerwać się lina podczas dynamicznego wyciągania będzie zależna od tego jak z nią pracujemy i szeregu dodatkowych czynników.

Niewłaściwe użytkowanie lin jest niebezpieczne. Lina ulegnie zerwaniu gdy będzie zniszczona lub zużyta, przeciążona, nieprawidłowo użytkowana czy przechowywana. Zerwanie liny może być zagrożeniem dla zdrowia i życia jak również spowodować znaczną utratę mienia! Przy linach syntetycznych zaleca się aby obciążenie przy standardowej pracy wykluczając podnoszenie, nie przekraczało 22% wytrzymałości zaplecionej liny a limit jej pracy zanim zostanie przeciążona zaleca się na 50% wytrzymałości zaplecionej liny.

Każda lina będzie osłabiona poprzez nadmierne zagięcie które może doprowadzić do przecięcia liny znacznie poniżej ustalonej siły zrywającej. Jeśli zakładamy oko lub zaplatamy oko na jakimś elemencie to najlepiej aby był on przynajmniej 3 x większej średnicy od średnicy używanej liny. Przy niektórych linach ten element może być też 2 x większy lub nawet mniejszy ale schodzenie poniżej tej samej średnicy bez konsultacji z nami jest ryzykowne. Zaplecione oko powinno być też w uproszczeniu 3 – 5 x dłuższe od średnicy obiektu na którym zostanie założone. Jeżeli lina przechodzi przez rolki, nawijana jest na bęben lub zapleciona jest jako ogniwo lub zgięta w pół to zalecamy aby rolka / element na którym gnie się lina ma miał przynajmniej 10 x większą średnicę od średnicy użytej liny. Przy mocno pracującej linie zalecamy aby ten element lub średnica rolki / bębna była 16 x większa. W każdym innym przypadku należy liczyć się z utratą na sile zrywającej lub ryzykiem przecięcia się liny. Jest to bardzo ważne, zgięta w pół lina kinetyczna zagięta na elemencie a małej średnicy nie będzie mocniejsza a po prostu się na nim przetnie.

Skręcona lina również może prowadzić do znacznego obniżenia wytrzymałości, kilka skręceń na metrze może oznaczać utratę nawet do 20% i powyżej siły zrywającej! Nadmierne skręcenie liny i poddanie jej obciążeniu może skutkować nieodwracalnymi uszkodzeniami. Jakakolwiek praca gdzie lina nie idzie w linii prostej bez dotykania jakichkolwiek elementów po drodze jest zwiększaniem ryzyka jej używania.

Liny Kinetyczne Testy

Każdą nawet największa linę można zerwać lub przeciąć a redukcje siły zrywającej będą na każdych połączeniach, kątach czy wynikać z otarć itp.

Trzpienie zaczepów rolniczych czy pojazdów które spotykamy mają 30MM - 40MM. Porównując to do wytrzymałości markowych szakli z takimi trzpieniami, wydaje nam się że zaczep nie ma szans na wytrzymanie siły 60T czy 80T, a odkształcić może się już znacznie wcześniej.

Zaczep Rolniczy

Zaczep Rolniczy

Byliśmy również w kontakcie z firmami produkującymi zaczepy do rolnictwa. Choć każdy zdaje sobie sprawę że ugrzęźnięty pojazd trzeba jakoś wyciągnąć to ich stanowisko jest jednak jasne - zaczep powinien służyć tylko do ciągnięcia przyczep czy sprzętu i nie został przewidziany aby z jego pomocą ratować maszyny z opresji. Firma produkująca zaczepy nie będzie czuła się w żaden sposób odpowiedzialna za jego uszkodzenie podczas tego typu pracy. W podobny sposób zachowa się firma stojąca za każdego rodzaju zaczepem / uchwytem czy hakiem znajdującym się na pojeździe czy maszynie. Ratując się dynamicznie liną kinetyczną trzeba mieć świadomość iż sami bierzemy na siebie ryzyko wynikające z pracy w sposób nie przewidziany dla maszyny i jej części. Tyczy się to nie tylko rolnictwa ale też przemysłu jak i sektora offroad. Producenci sprzętu nie projektują go pod dynamiczne szarpanie. Choć czasem nie ma wyboru to każde użycie liny kinetycznej musi zostać przemyślane.

Na pytanie jaką mocną linę wybrać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi:

  • Słabsza lina może się łatwiej zerwać ale będzie się lepiej rozciągać, ryzyko uszkodzenia sprzętu będzie mniejsze
  • Mocniejsza ina będzie się gorzej rozciągać a uszkodzeniu może ulec maszyna, zaczep czy szakla a rozerwać kombajn czy maszynę wcale nie jest tak trudno

Dobór liny powinien być naszym zdaniem wypośrodkowaniem poniższych częstych wyborów klientów i osobisty dobrych praktyk kupującego:

  • Lina 40MM - Rolnictwo, Przemysł - Standardowe Ciągniki i zestawy około 15T
  • Lina 44MM - Rolnictwo, Przemysł - Większe Ciągniki i zestawy około 20T
  • Lina 48MM - Poważne Rolnictwo, Przemysł - Naprawdę Duże Ciągniki i zestawy od 25T
  • Lina 52MM - Zaawansowane Rolnictwo i Przemysł - Zdecydowanie Poważny sprzęt i zestawy od 30T
  • Lina 56MM - Zaawansowane Rolnictwo, Sektor Drzewny i Przemysł - Zdecydowanie Poważny sprzęt i zestawy od 35T
  • Lina 60MM - Zaawansowane Rolnictwo, Sektor Drzewny i Przemysł - Zdecydowanie Poważny sprzęt i zestawy od 40T
  • Lina 64MM - Największa lina dla Rolnictwa, Sektor Drzewny i Przemysł - Zdecydowanie Poważny sprzęt i zestawy od 45T
  • Lina 68MM - Przemysł - Zestawy od 50T po sprawdzeniu wymiarów i wytrzymałości zaczepów
  • Lina 72MM - Przemysł - Największe zestawy po sprawdzeniu wymiarów i wytrzymałości zaczepów

Jak lina pracuje mocno lub jest ryzyko otarć to średnicę zwiększamy ale pamiętamy o możliwościach podłączenia. Jak jest podejrzenie że miejsce zaczepienia nie jest wystarczająco mocne to średnicę zdecydowanie zmniejszamy.

Jeśli lina pracuje bez ryzyka przecięcia lub otarcia, powinna być słabsza od zaczepu, szakli czy zawiesia. Owinięta lina na zaczepie czy szakli traci na wytrzymałości poprzez promień gięcia ale to wytrzymałość zaczepów jest największą niewiadomą. Według nas i obserwacji klientów, większość prac ratowania rolniczego sprzętu powinna zamknąć się w zakresie 44MM - 52MM. Jeśli lina musi pracować w warunkach dla niej trudnych jak sektor drzewny to może zostać zwiększona do powiedzmy 56MM - 60MM ale według nas 64MM to już naprawdę maksimum dla tego typu prac. Większe liny to tylko zastosowanie przy największych wozidłach przemysłowych po sprawdzeniu możliwości podłączenia.

4) Jak długą linę kupić?

Dłuższa lina kinetyczna rozciągnie się bardziej niż krótsza przy przyłożeniu tej samej siły i jej praca będzie bardziej efektywna. Dobrze pracują liny przynajmniej od 8MTR czy 10MTR długości w górę. Wszystko natomiast zależy od charakterystyki pracy. Jeżeli lina ma być używana również do holowania to obowiązują przepisy ruchu drogowego czyli lina od 4MTR do 6MTR. W lesie nie zawsze jest miejsce na linę 8MTR. Na polu przydać się może lina 15MTR czy 20MTR.

Lina Kinetyczna

Lina Kinetyczna

5) Podsumowanie i prośba o przemyślane decyzje i zakupy.

Mamy nadzieję że przygotowane opracowanie pomoże Państwu i przybliży temat większych Lin Kinetycznych.

Prosimy dbajcie o swoje bezpieczeństwo, myślcie i czytajcie oraz pytajcie przed zakupem! Z naszej strony dostarczyć możemy wszystko i mocne jak tylko się wymarzy, poniżej pętle z liny 96MM 235T, taka pętla po zaplocie ma okolice 380T siły zrywającej!

96MM

Z pozdrowieniami,
Zespół www.linysyntetyczne.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl