Produkt dnia
Lina Dyneema® 4MM 1,4T
Lina Dyneema® 4MM 1,4T
4,55 zł
MTR
Lina Dyneema® 3MM 1T
Lina Dyneema® 3MM 1T
3,47 zł
MTR
Lina Dyneema® 8MM 5,8T
Lina Dyneema® 8MM 5,8T
13,40 zł
MTR
Lina Dyneema® 6MM 3,2T
Lina Dyneema® 6MM 3,2T
7,44 zł
MTR
Liny Kinetyczne dla Rolnictwa - INFO

Najważniejsze Informacje i Uwagi - Liny Kinetyczne dla Rolnictwa!

Już od 2011 roku zaplatane przez nas liny służą pomocą w wyciąganiu pojazdów i maszyn z opresji. Widzieliśmy je często w akcji a każda z naszych wizyt u klientów to nowe doświadczenia i poszerzona wiedza praktyczna.

Liny kinetyczne do nabycia tutaj: http://www.linysyntetyczne.pl/liny-kinetyczne

Foto relacja z przykładowej pracy tutaj: https://linysyntetyczne.pl/liny_kinetyczne_rolnictwo

Podczas ostatniego wyjazdu mieliśmy szansę odwiedzić Gospodarstwo Rolne Majchrzycki, gdzie udało nam się wymienić doświadczeniami z profesjonalistami z branży.

Najważniejsze info i uwagi na dole strony.

Na wizytę zabraliśmy trochę ciekawych lin, szakli, zawiesi i szakli miękkich:

Liny Kinetyczne

Rozpoczęliśmy od przywitania się z poważniejszym sprzętem:

Majchrzycki Traktor

Majchrzycki Gospodarstwo

Majchrzycki Gospodarstwo

Zobaczyliśmy też nasze używane liny, tutaj Lina Kinetyczna 52MM podłączona szaklą:

Lina Kinetyczna 52

Pozwolono nam zerknąć na różne zaczepy i wykonać kilka pomiarów:

Zaczep Rolniczy

Zaczep Rolniczy

Zaczep Rolniczy

Zaczep Rolniczy

Przyszedł czas praktyczne przymiarki co się gdzie mieści lub nie mieści:

Liny Kinetyczne Rolnictwo

Lina Kinetyczna 44MM

Liny średnicy 72-96MM zabraliśmy raczej bardziej pokazowo, dla nich sprzęt musi być konkretniejszy:

Lina Kinetyczna

Duza Lina

Lina YSM and Partners 

Szakla WLL 17T

Lina Kinetyczna

Podpięcie Pasem Kinetyka

Zaczep polowy jest większy ale według specjalistów tutaj traktor nie ma "siły":

Zaczep Polowy

Kombajn Lina Kinetyczna

Auto Ciężarowe Lina

Największy zaczep przyjął bezpośrednio linę 56MM:

Ciężarówka Lina

Ale szakla WLL 35T / MBL 210T nie chciała się zmieścić nigdzie:

Szakla 35T

Połączenie za pomocą zawiesia pasowego B4 8T: https://linysyntetyczne.pl/zawiesie-pasowe-petlowe-WLL-8TON

Zawiesie Lina Kinetyczna

Lina Kinetyczna Traktor

Szybkie spostrzeżenia:

Trzpienie zaczepów rolniczych czy aut ciężarowych które spotkaliśmy mają pomiędzy 30MM - 40MM. Porównując to do wytrzymałości markowych szakli z takimi trzpieniami, wydaje nam się że zaczep nie ma szans na wytrzymanie siły 60T czy 80T, a odkształcić powinien się już znacznie wcześniej. Co ciekawe wymiary zaczepów w traktorach nie chcą rosnąć proporcjonalnie z wielkością i mocą traktora.

Po powrocie byliśmy również w kontakcie z firmami produkującymi zaczepy do rolnictwa. Choć każdy zdaje sobie sprawę że ugrzęźnięty pojazd trzeba jakoś wyciągnąć to jednak ich stanowisko jest jasne - zaczep powinien służyć tylko do ciągnięcia przyczep czy sprzętu i nie został przewidziany aby z jego pomocą ratować maszyny z opresji. Firma produkująca zaczepy nie będzie czuła się w żaden sposób odpowiedzialna za jego uszkodzenie podczas tego typu pracy. W podobny sposób zachowa się firma stojąca za każdego rodzaju zaczepem / uchwytem czy hakiem znajdującym się na pojeździe czy maszynie. Ratując się dynamicznie liną kinetyczną trzeba mieć świadomość iż sami bierzemy na siebie ryzyko wynikające z pracy w sposób nie przewidziany dla maszyny i jej części. Tyczy się to nie tylko rolnictwa ale też przemysłu jak i sektora offroad, producenci sprzętu nie projektują go pod dynamiczne szarpanie. Choć czasem nie ma wyboru to każde użycie liny kinetycznej musi zostać przemyślane.

Z naszych obserwacji wolne miejsce w standardowym zaczepie pozwoli bezpośrednio zmieścić linę maksymalnie 44MM lub 48MM. Przy większych zaczepach aut ciężarowych lub zaczepach polowych traktora może wejdzie 52MM lub 56MM z mocnym wciskaniem, w innym przypadku potrzebna będzie szakla lub inne rozwiązanie.

Według nas, wolne miejsce w standardowym zaczepie dużego traktora pozwoli choć pewnie nie zawsze na podpięcie szakli metalowej maksymalnie WLL 17T / MBL 102T, w tą szaklę ze względu na szerokość między policzkami można zmieścić linę kinetyczną max. 60MM. W największe zaczepy rolnicze czy aut ciężarowych może weszła by szakla WLL 25T / MBL 150T ale niekoniecznie. Zalecamy zawsze sprawdzić wymiary przed zakupem, szakla powinna luźno obracać się w zaczepie.

Szybkie uwagi i wnioski:

Jeśli lina pracuje bez ryzyka przecięcia lub otarcia, nie powinna być mocniejsza od zaczepu, szakli czy zawiesia. Owinięta lina na zaczepie traci na wytrzymałości poprzez promień gięcia ale to wytrzymałość zaczepów jest największą niewiadomą. Nie polecamy więc zakupu do podobnych maszyn lin mocniejszych niż 56MM 66T lub 60MM 74T. Według nas i obserwacji klientów, większość prac ratowania poważniejszego rolniczego sprzętu powinna zamknąć się w zakresie 44MM - 52MM.

Jeśli lina musi pracować w warunkach dla niej trudnych może zostać zwiększona ale według nas 64MM to absolutne maksimum dla rolnictwa. Im lina większa i mocniejsza tym mniej rozciągliwa przy przyłożeniu tej samej siły a następstwa zerwania samej liny będą nieporównywalnie mniej ryzykowne od zerwania / uszkodzenia zaczepu czy sprzętu.

Jeśli lina ma pracować bez szakli - sprawdź wymiary zaczepu przed zakupem, już nawet lina 44MM czy 48MM nie wejdzie wszędzie bez upychania.

Mamy jeszcze swoje sztuczki aby za pomocą ogniw HMPE podłączyć nawet do małego zaczepu linę o dowolnej wytrzymałości ale przemyśl czy faktycznie potrzebna Ci największa i najmocniejsza lina jaką mamy.

A akurat my mamy naprawdę mocne i spore liny, poniżej pętle z liny 96MM 235T, pętla po zaplocie 400T siły zrywającej, na lądzie mało co i gdzie będzie potrzebować aż takich wymiarów.

Prosimy więc o umiar, logikę i powodzenia w bezpiecznej pracy!

96MM

Serdecznie pozdrawiamy, dziękujemy Gospodarstwu Rolnemu Majchrzycki za gościnę i polecamy się na przyszłość!

Dostawca Lin: LinySyntetyczne.pl / YSM and Partners Szczecin
Miejsce: Ludwikowo / Brodnica (Województwo Wielkopolskie)
Data: 29.10.2020

Z pozdrowieniami,
Zespół www.linysyntetyczne.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl