Aktualne Informacje:

Uwaga Przerwa Urlopowa: Od Piątku 31.07.2020 do Piątku 07.08.2020 włącznie, jesteśmy na urlopie. Realizacja zamówień po powrocie. Wyjątek – sprawy emergency oraz ustalone indywidualnie. Najlepszy i najpewniejszy w tym czasie sposób kontaktu to email. Przepraszamy za ewentualne niedogodności.

Produkt dnia
Lina Dyneema® 4MM 1,4T
Lina Dyneema® 4MM 1,4T
4,55 zł
MTR
Lina Dyneema® 8MM 5,8T
Lina Dyneema® 8MM 5,8T
13,40 zł
MTR
Lina Dyneema® 6MM 3,2T
Lina Dyneema® 6MM 3,2T
7,44 zł
MTR
Lina Dyneema® 3MM 1T
Lina Dyneema® 3MM 1T
3,47 zł
MTR
Dobór Lin

Jak dobrać linę syntetyczną, kinetyczną i akcesoria linowe do off-roadu?

Poniższy tekst należy traktować wyłącznie, jako wskazówki. Informacje tutaj zawarte nie mogą być odbierane, jako wiążące rekomendacje! Tekst przygotowaliśmy z minimalną ilością informacji technicznych, aby ułatwić wszystkim jego zrozumienie.

Co warto wiedzieć przed zakupem? Po pierwsze należy zdać sobie sprawę z kilku podstawowych pojęć:

Co to jest Siła Zrywająca / Niszcząca? Siła Zrywająca / Niszcząca to w uproszczeniu siła, przy której produkt ulega zerwaniu / zniszczeniu.

Dla lin jest to siła podawana bez zakończeń mierzona w układzie prostym w warunkach laboratoryjnych. Możemy być pewni, iż podczas pracy lina zerwie się wcześniej i nigdy nie wytrzyma zauważalnie więcej. Podana katalogowa siła zrywająca redukuje się przy zaplocie (około 10%) jak i przy zawiązaniu węzła gdzie redukcja będzie większa (około 50%). Nylon/Poliamid traci również na sile w momencie namoknięcia wodą (około 10%), jest to jednak proces odwracalny po wysuszeniu się liny. Liny narażone są na utratę siły zrywającej poprzez: kąty w pracy liny, wysoka temperaturę, promienie UV, szkodliwe chemikalia, brud i smar, szarpnięcia, otarcia, nadmierne zagięcia, nieodpowiednie przechowywanie i zbyt długie użytkowanie.

Liny Syntetyczne      Liny Syntetyczne

Akcesoria jak szakle i haki bada się też w kontrolowanych warunkach i w zastosowaniu off-road należy się również liczyć z redukcjami przy np. kątach, szarpnięciach czy korozji.

Co to jest DOR / WLL i współczynnik bezpieczeństwa? DOR - Dopuszczalne Obciążenie Robocze (WLL Working Load Limit) to maksymalne obciążenie w linii prostej dla bezpiecznej pracy określonego produktu.  

Stosunek pomiędzy Siłą Zrywającą a Dopuszczanym obciążeniem roboczym określa współczynnik bezpieczeństwa.

DOR = SIŁA ZRYWAJĄCA / WSPÓŁCZYNNIK BEZPIECZEŃSTWA

Współczynnik bezpieczeństwa zależny jest od zastosowania jak również od typu produktu. Przy ogólnie rozumianym podnoszeniu dla szekli wynosi on 6:1, dla haków 4:1 a dla zawiesi z lin włókiennych jest to 7:1 wytrzymałości zaplecionej liny.

Liny Syntetyczne      Liny Syntetyczne


Sama wartość DOR / WLL to tylko część z informacji, które potrzebujemy. Starajmy się wiedzieć ile wynosi siła niszcząca tego, co planujemy używać.

Jaka więc dobierać materiały?

Dobór liny do wyciągarki - Jeśli zależy nam, aby zakupiona lina była bezpieczniejsza i posłużyła dłużej, polecamy, aby była ona przynajmniej 2-krotnie mocniejsza od uciągu wyciągarki. W niektórych przypadkach może oznaczać to skrócenie długości liny w stosunku do oryginalnej zamontowanej na bębnie. Nasza rekomendacja związana jest z praktycznymi obserwacjami oraz z normą EN 14492-1 gdzie w punkcie 5.15.6 jasno określa się to kryterium. Zachęcamy do zapoznania się z normą EN 14492-1 którą można odpłatnie pobrać ze strony Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Stosowanie liny słabszej od rekomendacji w EN 14492-1 jest powszechną praktyką u producentów wyciągarek ale naszym zdaniem zawsze niesie za sobą zwiększenie ryzyko uszkodzenia liny.

SIŁA LINY DO WYCIĄGARKI: PRZYNAJMNIEJ 2 X UCIĄG WYCIĄGARKI

Jeśli nie znamy uciągu naszej wyciągarki to innym kryterium może być dobór w stosunku do Dopuszczalnej Masy Całkowitej naszego pojazdu. Tego kryterium nie należy jednak stosować do poważniejszej jazdy off-road a zdecydowanie sportu i budowanych pojazdów typu zmota.

SIŁA LINY DO WYCIĄGARKI: PRZYNAJMNIEJ 3 X DMC

Liny Syntetyczne      Liny Syntetyczne


Oba współczynniki zwiększamy, jeśli planujemy ostrzejsze korzystanie z wyciągarki!

Dobór liny kinetycznej - Lina kinetyczna musi być wykonana z włókien, o choć umiarkowanej rozciągliwości. Typowa lina syntetyczna zdjęta z wyciągarki nie nadaje się w jakimkolwiek stopniu na linę kinetyczną.

Kilka głównych informacji na temat lin kinetycznych poniżej:

Cieńsza lina kinetyczna rozciągnie się bardziej niż mocniejsza grubsza przy przyłożeniu tej samej siły
Dłuższa lina kinetyczna rozciągnie się bardziej niż krótsza przy przyłożeniu tej samej siły
Na linę działają siły kinetyczne a nie statyczne i katalogowa siła zrywająca może zostać łatwo przekroczona
Stosowanie lin kinetycznych jest niebezpieczne i wymaga wiedzy
Największym zagrożeniem jest pękniecie zaczepu lub szakli. Niesie to za sobą ogromne ryzyko
Pękniecie liny jest mniejszym zagrożeniem niż pękniecie szakli czy miejsca zamontowania liny

Kupując dla siebie linę kinetyczną wybralibyśmy ją stosując się do poniższych informacji:

KINETYK DLA AUT: PRZYNAJMNIEJ OD 4 LUB 6 X DMC - NIE MNIEJSZA NIŻ 18MM
KINETYK DLA CIĘŻSZEGO SPRZĘTU: PRZYNAJMNIEJ OD 2 LUB 3 X DMC - NIE MNIEJSZA NIŻ 36MM
KINETYK DLA BARDZO CIĘŻKICH MASZYN: PRZYNAJMNIEJ OD 1 LUB 2 X DMC

Liny Syntetyczne      Liny Syntetyczne


Pokusą jest zastosowanie mniejszej liny, która będzie się bardziej rozciągać, ale pamiętajmy, iż mniejsza lina jest bardziej narażona na zniszczenie przez otarcia. Z drugiej strony wybierając większą i mocniejszą linę pamiętajmy, aby nasz pojazd był w stanie przenieść siłę większą niż lina. W innym przypadku bardzo dużo ryzykujemy. Zastanówmy się dwa razy czy miejsce mocowania naprawdę wytrzyma tyle, co lina, którą chcemy zakupić.

Dobór akcesoriów - Akcesoria linowe powinny być zawsze mocniejsze od liny, z którą będą pracować. Dotyczy to w szczególności doboru szakli do lin kinetycznych. Jeśli w naszym zestawie pojawi się słaby punkt to możemy być pewni, iż w momencie przyłożenia za dużej siły zostanie on zniszczony. Cięższy off-road różni się bardzo od zastosowań przemysłowych a liny i akcesoria nie pracują w nim całkowicie zgodnie z ich wyjściowym przeznaczeniem.

Liny Syntetyczne     Liny Syntetyczne


Jaka więc dobierać materiały? - Haki należy dobierać na podstawie siły zrywającej lin, z którymi mają pracować. Szakle należy dobierać według tej samej zasady, ale pamiętać dodatkowo o rozmiarze liny, która musi się zmieścić w otworze szakli. Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą miękkich szakli syntetycznych, które w krytycznych sytuacjach znacznie zmniejszają ryzyko poważnych obrażeń.

Liny Syntetyczne     Liny Syntetyczne


Akcesoria linowe powinny być zawsze mocniejsze od liny, z którą będą pracować!

W razie pytań zawsze chętnie służymy pomocą. 

Z pozdrowieniami,
Zespół www.linysyntetyczne.pl

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Płatności i Wysyłki
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl